Jak rozliczyć w księgach wadium przetargowe
Wadium przetargowe stanowi rodzaj zabezpieczenia dla organizatora aukcji lub przetargu albo zamawiającego na wypadek gdyby ich uczestnik/wykonawca, którego ofertę wybrano, uchylał się od zawarcia umowy.
Operacje gospodarcze związane z wniesieniem i rozliczeniem wadium wymagają odpowiedniego ujęcia w księgach rachunkowych.
Zgodnie z art. 704 Kodeksu cywilnego, w warunkach aukcji lub przetargu można zastrzec, że podmiot przystępujący do aukcji/przetargu powinien,pod rygorem niedopuszczenia do nich, wpłacić organizatorowi określoną sumę lub ustanowić odpowiednie zabezpieczenie jej zapłaty (wadium).
Jeżeli uczestnik aukcji/przetargu, pomimo wyboru jego oferty, uchyla się od zawarcia umowy, której ważność zależy od spełnienia szczególnych wymagań przewidzianych w ustawie, wówczas organizator aukcji/przetargu może pobraną sumę zachować lub dochodzić zaspokojenia z przedmiotu zabezpieczenia.
W pozostałych przypadkach zapłacone wadium należy niezwłocznie zwrócić, a ustanowione zabezpieczenie wygasa.
Jeżeli organizator aukcji/przetargu uchyla się od zawarcia umowy, wtedy ich uczestnik, którego oferta została wybrana może żądać zapłaty podwójnego wadium lub naprawienia szkody.
Wniesienie
Kwestię wadium przetargowego regulują również art. 97 i art. 98 prawa zamówień publicznych. Zamawiający może żądać od wykonawców wniesienia wadium.
Jeżeli zamawiający dopuszcza składanie ofert częściowych lub udziela zamówienia w częściach, wówczas określa kwotę wadium dla każdej z części.
Wadium...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta